مهارت های زندگی

اگر هنرستانی نبودم …….. !

مقدمه

بعضی وقت ها انسان ها فراموش می کنند که در چه شرایط و موقعیتی هستند و قدر شرایط خود را نمی دانند درانجام وظایف تنبلی کرده و بهانه گیر می شوند این مورد را در جلسات مشاوره و برخورد با دانش آموزان هنرستانی بسیار مشاهده کردیم.

در این زمان بد نیست یک مقایسه ای داشته باشیم با هم دوره ای های دانش آموزان هنرستانی در رشته های ریاضی ، تجربی و انسانی یعنی دانش آموزان سال سوم رشته های نظری. و از نزدیک شرایط این دوگروه را بررسی کنیم تا دانش آموزان هنرستانی بیشتر قدر شرایط ، موقعیت و رشته ی خودشان را بدانند.

مقایسه

تفاوت هایی در تحصیل در هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش نسبت به تحصیل در رشته های ریاضی ، تجربی و انسانی وجود دارد که این تفاوت ها مجموعه ای از نقاط مثبت و منفی هر رشته هستند .

در کنار ویژگی ها و جذابیت های مثبتی که در همه رشته ها از جمله رشته های فنی و حرفه ای وجود دارد یکی از مشکلاتی که بیشتر دانش آموزان پس از ورود به هنرستان دچار آن می شوند این است که دانش آموز با فراگیری دروس کاربردی و عملی ، خود به خود و به تدریج کمتر با دقت و تمرکز به سمت مطالعه و کتاب خوانی می رود و این روحیه مطالعاتی دانش آموز به خاطر اهداف اصلی هنرستان که تربیت تکنسین هست روز به روز ضعیف تر می شود که این مورد می تواند در موقعیت های مختلف موانعی را بر سر راه آینده تحصیلی و شغلی دانش آموز قرار دهد.

برخی از دانش آموزان در هنگام انتخاب رشته درصدد بودند که رشته های ریاضی ، تجربی یا انسانی را انتخاب کنند اما در نهایت وارد رشته های فنی و حرفه ای شدند با توجه به نزدیک شدن به دوران امتحانات نهایی و اهمیت مطالعه دانش آموزان فنی و حرفه ای بد نیست یک مقایسه ای بین امتحانات نهایی رشته ها داشته باشیم .

بررسی امتحانات نهایی در رشته های مختلف

در اینجا برای اینکه بیشتر قدر هنرستانی بودنتان را بدانید مقایسه ای بین دروس امتحان نهایی دانش آموزان فنی و حرفه ای و دانش آموزان بقیه رشته ها انجام دادیم که در شکل زیر مشخص است.

پیشرفت تحصیلی

در تصویر بالا به تعداد امتحانات نهایی هر رشته اشاره شده است. همینطور که ملاحظه می کنید تعداد دروس نهایی رشته های نظری دوبرابر دروس نهایی دانش آموزان هنرستانی هاست.

اگر هنرستانی نبودم…….. !

اگر هنرستانی نبودم برای گرفتن دیپلم باید به جای ۵ امتحان نهایی ۱۰ امتحان نهایی در رشته های ریاضی یا تجربی می دادم.

اگر هنرستانی نبودم مجبور بودم یه سری فرمول ها و مطالب حجیم و عجیب و غریب رو برای امتحان یاد بگیرم.

اگر هنرستانی نبودم در کل طول امتحانات باید نگران این بودم که نکنه یک امتحان خراب کنم و معدل نهایی که ۲۵ درصده کنکورم هست پایین بیاد.

اگر هنرستانی نبودم امسال ۳ تا از امتحان های نهایی ام در ماه رمضان بود.

اگر هنرستانی نبودم تازه بعد از استرس امتحانات نهایی سال سوم غول اصلی از تابستون شروع میشد وباید برای کنکور سال چهارم جدی درس میخوندم.

اگر هنرستانی نبودم از پی بردن به کاربرد دروس عملی و کارگاهی محروم میشدم.

اگر هنرستانی نبودم برای ورود به دانشگاه دولتی روزانه خیلی بیشتر باید تلاش می کردم و کارم سخت تر میشد.

اگر هنرستانی نبودم شانس کمتری برای ورود به بازار کار و تصاحب شغل داشتم.

و…

تلفن

پس به هنرستانی بودن خودتون افتخار کنید و از تمام تلاش و پتانسیل خود در این ۴۵ روز مانده تا امتحانات نهایی استفاده کنید.

پر تلاش و پر انرژی باشید

آینده از آن شماست

هنرستان یار حامی دانش آموزان هنرستانی سراسر کشور

لوگو

دپارتمان مشاوره هنرستان یار