سوالات متداول

یک) آیا در کنکور هنرستان معدل تاثیر دارد ؟

تاثیر معدل برای هر دانشگاه متفاوت است

آموزشکده و دانشکده های فنی و حرفه ای و موسسات غیرانتفاعی : در کنکور سال ۱۳۹۵ از ۴۲ رشته تحصیلی ، پذیرش در ۳۱ رشته تحصیلی فقط با معدل کل دیپلم و ۱۱ رشته فقط با کنکور انجام می شود.

دانشگاه آزاد (آموزشکده های سما ) : پذیرش در این دانشگاه ها بدون کنکور و بدون شرط معدل است به این شکل که دانش آموز برای ورود به دانشگاه فقط نیاز به ثبت نام اینترنتی دارد.

دانشگاه آزاد (آموزشکده های سما ) : پذیرش در این دانشگاه ها بدون کنکور و بدون شرط معدل است به این شکل که دانش آموز برای ورود به دانشگاه فقط نیاز به ثبت نام اینترنتی دارد.

دو) در کنکور فنی و حرفه ای دانش آموزان دختر و پسر چگونه رتبه بندی و پذیرش می شوند؟

در آموزشکده های فنی و حرفه ای(دانشگاه دولتی)جنس پذیرش به صورت فقط مرد یا فقط زن می باشد.یعنی مردها و زن ها به صورت جداگانه پذیرش و جداگانه هم در دانشگاه تحصیل می کنند. اما در رتبه بندی ، مرد ها و زن ها با هم رتبه بندی می شوند. به طور مثال دانش آموز علی رتبه ۳۰۰ را در کنکور سال ۹۴ کسب کرده از ۲۹۹ نفری که از علی بهتر بودند فرض کنیم ۱۷۰ نفر دختر و ۱۲۹ نفر پسر باشند به این ترتیب او برای پذیرش در آموزشکده ها ی فنی و حرفه ای با ۱۲۹ نفر پسر قبل از خودش رقابت می کند.

سه) چه تفاوتی بین نیم سال اول و نیمسال دوم برای ورود به دانشگاه هست؟

آموزشکده های فنی و حرفه ای برای مدیریت بهتر جمعیت دانشجوها معمولا ورودی جدید را در دو نیمسال پذیرش می کنند نیمسال اول مهر و نیم سال دوم بهمن . هیچ فرقی بین نیم سا اول و دوم از لحاظ آموزشی و شهریه ای نیست فقط دانشجویان ورودی نیمسال اول از مهرماه و نیمسال دوم از بهمن ماه وارد دانشگاه می شوند. اینکه شما تمایل دارید در مهر یا بهمن وارد دانشگاه شوید بستگی به نحوه ی انتخاب شهرو دانشگاه و ترجیح خودتان دارد.

مزایای ورودی بهمن :

بعد از کنکور می توانید ۶ ماه استراحت کنید و به کارهای عقب افتاده ی خود برسید همچنین این ۶ ماه زمان مناسبی است که به کارهایی که در ذهنتان هست و به آن علاقه دارید را دنبال کنید.

معایب ورودی بهمن :

شش ماه از فضای درس و دانشگاه دور هستید همچنین شش ماه دیرتر فارغ التحصیل می شوید کنکور کاردانی به کارشناسی مردادماه هرسال برگزار می شود اگر شما مهرماه وارد دانشگاه شوید و در ۴ ترم درستان را تمام کنید می توانید در کنکور کاردانی به کارشناسی دو سال بعد شرکت کنید و اگر بهمن ماه وارد دانشگاه شوید باید در کنکور کاردانی به کارشناسی سه سال بعد شرکت کنید

چهار) جنسیت پذیرش در دانشگاه هایی که از دانش آموزان هنرستانی دانشجو پذیرش می کنند به چه شکل است؟

آقا یا خانم بودن دانشجویان هنرستانی در دانشگاه ها :

آموزشکده ها و دانشکده های فنی و حرفه ای(دانشگاه دولتی با کنکور) :

در این دانشگاه ها آقا و خانم جدا هستند به طور مثال آموزشکده شمسی پور تهران فقط آقا پذیرش می کند وآموزشکده شریعتی تهران فقط خانم پذیرش می کند. ساختمان و محیط دانشگاه ها هم مستقل از هم هستند.

دانشگاه های غیرانتفاعی(با کنکور) :

محیط تحصیلی و کلاس آقا و خانم مشترک است و کلاس ها به صورت مختلط برگزار می شوند.

دانشگاه علمی کاربردی(بدون کنکور) :

محیط تحصیلی و کلاس آقا و خانم مشترک است و کلاس ها به صورت مختلط برگزار می شوند.

دانشگاه آزاد(بدون کنکور) :

در دانشگاه آزاد در بعضی واحد ها به صورت مختلط و در بعضی از واحد ها جداگانه خانم ها و آقایان را پذیرش می کنند.

پنج) تفاوت کاردانی پیوسته و کاردانی ناپیوسته در چیست ؟

به مقطعی که در آن دانش آموزان هنرستانی فوق دیپلم می گیرند کاردانی پیوسته و به مقطعی که در آن دانش آموزان رشته های نظری (ریاضی ، تجربی و انسانی) فوق دیپلم می گیرند کاردانی ناپیوسته می گویند. دانشجویان هر دو گروه پس از گذراندن دوره ی کاردانی، در کنکور کاردانی به کارشناسی باهم رقابت می کنند.

شش) راه های تغییر رشته از هنرستان به دانشگاه چیست؟

اگر رشته ی خودتان را در هنرستان دوست ندارید یا به رشته ای دیگری برای ادامه تحصیل فکر می کنید می توانید از دو راه زیر اقدام کنید :

۱) در مقطع کاردانی (فوق دیپلم) در آموزشکده های سما (دانشگاه آزاد) و دانشگاه علمی کاربردی می توانید در رشته ای متفاوت با رشته ی دیپلم خود تحصیل کنید. اما در آموزشکده های فنی و حرفه ای (دانشگاه های دولتی) امکان تغییر رشته در مقطع کاردانی وجود ندارد.

۲) بعد از مقطع کاردانی (فوق دیپلم) شما می توانید برای کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان تغییر رشته در همه ی دانشگاه ها وجود دارد.

هفت) تعداد کل شرکت کنندگان در کنکور کاردانی فنی و حرفه ای در همه رشته ها چند نفر است؟

سال تعداد شرکت کنندگان
۹۴ ۲۵۶ هزار نفر
۹۳ ۲۷۰ هزار نفر
۹۲ ۳۰۸ هزار نفر
۹۱ ۳۷۴ هزار نفر
۹۰ ۴۰۲ هزار نفر

رشته ها از نظر تعداد جمعیت به ترتیب زیر است :

۱) کامپیوتر ۲) حسابداری ۳) معماری

۴) الکتروتکنیک ۵) گرافیک ۶) الکترونیک

۷) مکانیک ۸) ساختمان ۹) ساخت و تولید

کامپیوتر پرجمعیت ترین رشته ی هنرستان است.

هشت) از نظر طراحی تست چند نوع تست وجود دارد؟

تست ها را می توان از جنبه های مختلف دسته بندی کرد اما از نظر نوع طراحی دو نوع تست وجود دارد :

تست های تالیفی : تست هایی که توسط شخصی که بر مبحثی مسلط است طراحی می شوند.

زمان استفاده : برای تمرین ، تثبیت و تسلط بر مباحث درسی توصیه می شود که از تست های تالیفی استفاده شود.

تست های کنکور های سال های گذشته : تست هایی که در کنکور سراسری سال های گذشته طرح شدند .

زمان استفاده : همگام با مطالعه – در مرحله ی جمع بندی در ماه های پایانی

۱) همگام با مطالعه : با نگاه کردن به تست های کنکورهای سال های گذشته ، دانش آموز با چهارچوب و مدل تست های کنکور آشنا شده و در مطالعه ی متن کتاب اصطلاحا تیزبین و هوشیار می شود که کدام قسمت ها مهم تر یا

کدام قسمت های کتاب پرتست بودند این مورد به افزایش کیفیت مطالعه ی شما بسیار کمک خواهد کرد.

۲) در مرحله ی جمع بندی در ماه های پایانی : از تست های کنکوری بعد از مطالعه ، تثبیت و تسلط ،در مرحله ی جمع بندی هم استفاده می شود تا دانش آموز کنکور را به نحوی برای خودش شبیه سازی کند.

نه) آیا دفترچه عمومی و اختصاصی در کنکور به صورت جداگانه به دانش آموزان داده می شود و هرکدام زمان جداگانه ای دارند؟

خیر ، تمام سوالات دروس عمومی ، پایه و اختصاصی به شکل یک دفترچه ی واحد صبح آزمون به دانش آموزان داده می شود و این امکان وجود دارد که هر دانش آموز به دلخواه خودش زمان مورد نظر را بین دروس عمومی ، پایه و اختصاصی تقسیم کند. از این رو با توجه به زمان های پاسخگویی به سوالات در هر رشته بیشتر دانش آموزان با مشکل کمبود زمان مواجه نخواهند شد.

ده) آیا برای ادامه تحصیل دانش آموزان هنرستانی محدودیتی وجود دارد؟ یک دانش آموز هنرستانی تا چه مقطعی می تواند ادامه تحصیل دهد؟

هیچ محدودیتی برای ادامه تحصیل دانش آموزان هنرستانی تا مقاطع بالا مثل کارشناسی ارشد ، دکترا و بالاتر از دکترا وجود ندارد.

یازده) دانش آموز چه زمانی باید اقدام به نکته برداری کند تا بهترین بازدهی را داشته باشد؟

دانش آموزان وقتی موضوعی را برای اولین بار می خوانند فکر می کنند که همه مطالب و جملات مهم و حائز اهمیت هستند و باید همه ی مطالب را یادداشت کنند .اما با گدشت زمان و مرور بیشتر موضوع ، شناخت دانش آموز نسبت به مطالب بیشتر می شود تا حدی که دانش آموز متوجه می شود کدام نکات پر اهمیت و کدام نکات کم اهمیت ترند.

به همین دلیل بهتر است هنگام خواندن یک مطلب جدید، به جای یادداشت برداری نکات مهم ، آنها را با مداد علامتگذاری کنیم و در مرورهای بعد که شناخت بهتری از آن پیدا کردیم ، از مطالب لازم یادداشت برداری کنیم.

دوازده) برنامه ریزی برای روز های تعطیل مثل پنج شنبه و جمعه چگونه است؟

پنج شنبه و جمعه و کلا روزهای تعطیل برای دانش آموزان و برای پیشرفت و جبران درس ها بسیار زمان مناسبی است. سعی کنید به خوبی از زمان استفاده کنید. در پنج شنبه و جمعه و روزهای تعطیل قرار هست سه کاررا بیشتراز شنبه تا چهارشنبه در برنامه ی روزانه قرار دهیم :

اول اینکه قرار است در پنج شنبه و جمعه بیشتر بخوابیم مثلا شنبه تا چهارشنبه که هر روز ساعت ۶:۳۰ بیدار می شویم پنج شنبه و جمعه میتوانیم حداکثر تا ساعت ۸:۳۰ بخوابیم.

دوم اینکه قرار است بیشتر هم تفریح کنیم سعی کنید یک برنامه جذاب و پر انرژی برای خودتان تدارک ببینید تا کاملا با انرژی هفته ی جدید را شروع کنید . این برنامه نباید بیش از ۲ یا ۳ ساعت در کل زمان دو روز وقت شما را بگیرد.

سوم اینکه قرار است نسبت به شنبه تا چهارشنبه بیشتر درس بخوانیم چون زمان ، انرژی و تمرکز بیشتری داریم.