رشته ها و هنرستان ها

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته طراحی و دوخت

طرافداران رشته طراحی لباس روز به روز بیشتر می شود نیاز به مشاوره و منابع درست موثق اطلاعاتی و ترسیم مسیر تحصیلی و شغلی درست در این رشته و شغل بسیار حائز اهمیت است. هنرستان یار با 12 سال تجربه، در مقاله ی زیر به بررسی چند بعدی و جامع رشته طراحی و دوخت پرداخته است در این مقاله سعی شده تا تمام زوایای و چالش های این رشته ی جذاب مورد بررسی قرار بگیرد.

1. رشته طراحی و دوخت

رشته های طراحی و دوخت یکی از رشته های هنرستان و زیر مجموعه گروه هنر در شاخه فنی و حرفه ای است گروه هنر در شاخه فنی و حرفه ای شامل 12 رشته به نام گرافیک، فتوگرافیک، نقشه کشی معماری، معماری داخلی، طراحی و دوخت، سینما، نمایش، نقاشی، موسیقی، صنایع دستی، انیمیشن و تولید برنامه های تلویزیونی است. دانش آموزانی که به زمینه های هنر علاقه مند هستند می توانند در یکی از این 12 رشته در هنرستان ها تحصیل کنند. به جز رشته گرافیک و نقشه کشی معماری که در هنرستان های زیادی ارائه می شود 10 رشته ی دیگر به خاطر خاص بودنشان، در تعداد هنرستان محدودی ارائه می شوند

2. تفاوت کنکور هنر و رشته های گروه هنر در شاخه فنی و حرفه ای

خیلی از دانش آموزان رشته های هنر شاخه فنی و حرفه ای را با کنکور سراسری هنر اشتباه می گیرند، کنکور سراسری هنر هرساله در تیرماه برگزار می شود هر دانش آموز با هر نوع دیپلمی می تواند در این آزمون ثبت نام و شرکت کند کنکور هنر یک آزمون شناور بین تمام دانش آموزانی هست که دیپلم دارند. رشته های هنر در شاخه فنی و حرفه ای شامل 12 رشته است که طراحی و دوخت یکی از آنهاست.

3. مسیر علاقه مندان به تحصیل در رشته طراحی و دوخت

دانش آموزان پایه نهمی که به این رشته علاقه مند هستند برای تحصیل و حرفه ای شدن در این رشته دو مسیر دارند: مسیر یک : اگر شما رشته طراحی و دوخت را در هنرستان انتخاب کنید در این حالت شما سه سال در این رشته تا دیپلم تحصیل می کنید سپس برای ورود به دانشگاه، هم می توانید در آزمون فنی و حرفه ای و هم می توانید در کنکور سراسری هنر شرکت کنید. مسیر دو: اگر شما یکی از رشته های نظری را در دبیرستان انتخاب کنید و علاقه مند به ادامه تحصیل در رشته ی طراحی و دوخت باشید دیگر در آزمون فنی و حرفه ای و دانشکده های فنی و حرفه ای نمی توانید شرکت کنید و فقط باید از طریق کنکور سراسری هنر برای ورود به این رشته اقدام کنید.

4. دانشگاه های دارای رشته طراحی و دوخت

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته طراحی و دوخت

5. ظرفیت دانشگاه ها در رشته طراحی و دوخت در مقطع کارشناسی پیوسته:

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته طراحی و دوخت

6. آموزشکده ها و دانشکده های فنی و حرفه ای:

در کل کشور 173 آموزشکده و دانشکده فنی و حرفه ای داریم که از دانش آموزان هنرستانی پذیرش دانشجو دارند در رشته ی طراحی و دوخت حدود 40 دانشکده از جمله دانشکده شریعتی تهران پذیرش دارد.

7. کتاب های درسی رشته ی طراحی و دوخت در هنرستان:

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته طراحی و دوخت

8. دانش و مهارت مورد نیاز

طراح لباس باید دید خوبی نسبت به رنگ ها و اشکال داشته و در هنر دوخت و برش متبحر باشد. او باید از آخرین تحولات و تغییرات در دنیای مد اطلاع داشته و جامعه خود را به خوبی شناخته و از نیاز و علایق آن آگاه باشد تا بتواند متناسب با نیاز و علایق آنها مدهای زیبا و مورد پسندی را ارائه دهد.

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته طراحی و دوخت

9. تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

برای ورود به این شغل، علاقمندان باید دانش و تخصص لازم را کسب کنند. بنابراین می توانند یا در رشته های مرتبط موجود در دانشگاه های کشور شامل طراحی لباس در علمی و کاربردی و طراحی لباس پس از کنکور هنر تحصیل کنند و یا در آموزشگاه های آزاد دوره های طراحی مد و لباس را بگذرانند. دانش آموزانی که به این شغل علاقه زیادی دارند، می توانند پس از گذراندن پایه نهم وارد رشته طراحی و دوخت در فنی و حرفه ای شوند و در صورت تمایل در دانشگاه ادامه تحصیل دهند. کسب تجربه و داشتن ایده های نو و خلاقانه از مولفه های اصلی یک طراح مد و لباس موفق است.

10. نوع کار طراح لباس:

محل کار طراح مد و لباس معمولا در دفاتر کاری یا کارگاه ها می باشد ولی گاهی باید برای ملاقات با تولیدکنندگان یا مشتریان خاص نزد آنها رود. طراح مد و لباس در صورت لزوم برای رسیدن به ایده های جدید، آگاهی از علایق افراد و دیدن جدیدترین مدها باید به گالری های هنری، نمایشگاه های مد و لباس و سایر مکان های مرتبط در کشور و یا حتی سایر کشورها برود. طراح مد و لباس اگر در استخدام جایی باشد، مطابق با ساعت کاری معمول فعالیت می کند. ولی طراحان لباس مستقل ساعت کاری معین و منظمی ندارند. آنها گاهی باید ساعت ها به صورت فشرده کار کنند تا بتواند طبق زمانبندی سفارشات مشتریان را تحویل دهند.برخی از طراحان مد و لباس به صورت فردی و برخی به صورت گروهی و تیمی کار می کنند. مشتریان آنها متفاوت هستند. گاهی یک فرد خاص (مانند یک بازیگر، ورزشکار، سیاستمدار و...) به صورت دوخت سفارشی و گاهی عموم مردم، مشتریان آنها می باشند. طراح مد و لباس معمولا در کار خود با کارشناسان فنی مربوطه و با تولید کنندگان ارتباط کاری نزدیکی دارد. برخی از طراحان لباس وارد حوزه سینما وتلویزیون شده و به طراحی لباس برای بازیگران می پردازند.

11. جایگاه شغل طراح لباس در ایران:

شغل طراحی مد و لباس در کشور ما هنوز به درستی تعریف نشده و تولید کنندگان پوشاک و مسئولین دولتی به اندازه کافی به آن بها نمی دهند. در کشورهای غربی این شغل یکی از مهم ترین و پردرآمدترین مشاغل محسوب شده و تبدیل به یک صنعت شده است. در ایران به دلیل وجود محدودیت های دینی در بحث پوشش، وجود طراحان مد و لباس توانمند که بتوانند متناسب با فرهنگ و آیین ما طرح های نو و جذابی را ارائه دهند، بسیار ضروری است. البته طراحان و شرکت های طراح معدودی در کشور فعالیت می کنند، اما نسبت به نیاز بازار ایران و طرح های متنوع و جذابی که از سوی سایر کشورها وارد کشور ما می شوند، بسیار محدود و ناکافی هستند. در سال های اخیر نمایشگاه های مختلف مد و لباس در ایران برگزار شده است که متاسفانه فاصله زیادی با نیازهای موجود در بازار مد کشور داشته اند. در بسیاری از آنها محصولات ارائه شده، به نمایش چند مدل چادر و مانتوی محدود خلاصه شده است. بخش بزرگی از بازار مد و لباس در دنیا به پوشاک مردان، کودکان، کیف و کفش، زیورآلات و ... مربوط می شود که تقریبا همه آنها در بازار مد و لباس داخلی، نادیده گرفته شده اند.

12. وظایف طراح مد و لباس

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته طراحی و دوخت

13. بازارکار و آِینده شغلی طراحی مد و لباس

طراح مد و لباس می تواند در انواع شرکت های طراحی، تولید و عرضه پوشاک، کیف و کفش، زیورآلات و... استخدام شود. همچنین می تواند به صورت آزاد و مستقل کار کند. در صورت داشتن تجربه، تبحر و سرمایه کافی نیز می تواند شرکت های طراحی یا تولید لباس راه اندازی کند.

14. مسائل و مشکلات طراحان مد و لباس در کشور:

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته طراحی و دوخت

در خصوص وضعیت بازارکار و میزان استخدام طراح مد و لباس در ایران آمار دقیقی در دسترس نمی باشد. با توجه به مشکلات ذکر شده در این حوزه و روند فعال روبه رشد مدها و مدل های خارجی، شاید بتوان گفت شرایط کار در این حوزه در ایران کمی سخت و نیاز به انگیزه، تلاش و پشتکار زیادی دارد. البته حمایت های سازمان ها و بخش های مسئول در این بخش، در رفع مشکلات و بهتر شدن بازارکار آن، بسیار موثر است.

15. ادامه تحصیل در رشته طراحی لباس در مقطع کارشناسی ارشد

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته طراحی و دوخت

16. ظرفیت دانشگاه ها در کارشناسی ارشد رشته طراحی لباس

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته طراحی و دوخت

برای انتخاب بهترین هنرستان در رشته طراحی و دوخت و یا آمادگی برای کنکور هنر می توانید با مشاوران هنرستان یار تماس بگیرید.