رشته ها و هنرستان ها

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته فتوگرافیک

فتوگرافیک به معنای تلفیق هنر و عکاسی هست، هنر و صنعت عکاسی از جمله فعالیت هاي این حوزه به شمار می آید که به تکنولوژي ها و فناوري هاي روز وابستگی شدید پیدا کرده و همگام با آن مسیر تکامل را طی کرده است و با پیشرفت قابل ملاحظه نرم افزارهاي اجرایی در حیطه هنر گرافیک و عکاسی و کاربرد وسیع آن در بسیاري از مشاغل دیگر در گروه هاي بزرگ خدمات، صنعت و غیره می توان به اهمیت این بخش از فعالیت اقتصادي (اقتصاد هنر) در جامعه پی برد.

1.رشته فتوگرافیک

رشته ی فتوگرافیک یکی از رشته های هنرستان و زیر مجموعه گروه هنر در شاخه فنی و حرفه ای است این رشته برای اولین بار در سال 96- 95 وارد سیستم آموزشی شد گروه هنر در شاخه فنی و حرفه ای شامل 12 رشته به نام گرافیک، فتوگرافیک، نقشه کشی معماری، معماری داخلی، طراحی و دوخت، سینما، نمایش، نقاشی، موسیقی، صنایع دستی، انیمیشن و تولید برنامه های تلویزیونی است. دانش آموزانی که به زمینه های هنر علاقه مند هستند می توانند در یکی از این 12 رشته در هنرستان ها تحصیل کنند.

2.تفاوت کنکور هنر و رشته های گروه هنر در شاخه فنی و حرفه ای

خیلی از دانش آموزان رشته های هنر شاخه فنی و حرفه ای را با کنکور سراسری هنر اشتباه می گیرند، کنکور سراسری هنر هرساله در تیرماه برگزار می شود هر دانش آموز با هر نوع دیپلمی می تواند در این آزمون ثبت نام و شرکت کند کنکور هنر یک آزمون شناور بین تمام دانش آموزانی هست که دیپلم دارند. رشته های هنر در شاخه فنی و حرفه ای شامل 12 رشته است که فتوگرافیک یکی از آنهاست.

3. مسیر علاقه مندان به تحصیل در رشته فتوگرافیک

دانش آموزان پایه نهمی که به این رشته علاقه مند هستند برای تحصیل و حرفه ای شدن در این رشته می توانند رشته فتوگرافیک را در هنرستان انتخاب کنند در این حالت دانش آموز سه سال در این رشته تا دیپلم تحصیل می کند و سپس برای ورود به دانشگاه سه مسیر دارد:

مسیر یک: همراه با دانش آموزان رشته ی گرافیک در کنکور کاردانی این رشته برای ورود به دانشکده های فنی و حرفه ای شرکت کند.

مسیر دوم: در رشته عکاسی در دانشگاه های علمی کاربردی ادامه تحصیل دهد.

مسیر سوم: در کنکور سراسری هنر شرکت کند و یکی از رشته ها که عکاسی هم یکی از آنهاست را انتخاب کند.

4 .کتاب های درسی رشته ی فتوگرافیک در هنرستان

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته فتوگرافیک

5. گرافیک یا فتوگرافیک:

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته فتوگرافیک

6. مهارت های مورد نیاز

• علاقه داشتن به گرافیک و عکس

• داشتن فکری خلاق و کنجکاو

• توانایی انجام دادن کار گروهی و تیمی

• ارتباط برقرار کردن موثر

7. حواستان باشد: گرافیک و فتوگرافیک خیلی فرق دارد

خیلی شنیدیم که هنرستان ها هنگام ثبت نام به دانش آموزان اعلام می کنند که گرافیک با فتوگرافیک فرقی ندارد یا اصلا اولیا را در جریان عنوان رشته نمی گذارند در این دوسالی که این رشته راه اندازی شده بسیار دانش آموزانی بودند که به ما گفتند ما گرافیک می خواستیم اما وسط سال متوجه شدیم که در رشته فتوگرافیک هستیم یا برعکس. لطفا و لطفا اطلاعات خود را راجع به این دو رشته تکمیل کنید و پس از انتخاب قطعی به سمت ثبت نام در هنرستان ها حرکت کنید.

کلام آخر:

گرافیک یعنی طراحی، تصویرسازی، عکاسی، هنر و صفحه آرایی و فتوگرافیک یعنی عکاسی.