رشته ها و هنرستان ها

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته تربیت بدنی

تربیت بدنی به استفاده از علوم مختلف برای تقویت و تربیت جسم و روان انسان اشاره می کند. این رشته شامل رشته هاي پايه ي پزشکي هم مي باشد تا جايي که فارغ التحصيل آن تا حد يک پزشکيار با جسم انسان آشنا مي شود و از سوي ديگر بخشي از دروس اين رشته شامل علوم تربيتي است تا دانشجوي اين رشته با تنش و واکنش انسانها آشنا شود و يک بعد اين رشته شامل علوم ورزشي مي شود يعني دانشجو، علوم ورزشي را به صورت علمي و عملي آموزش مي بيند.

رشته ی تربیت بدنی یکی از رشته های جذاب هنرستان و زیر مجموعه گروه بهداشت و سلامت در شاخه فنی و حرفه ای است .این رشته حدودا 15 هنرستان در سطح تهران دارد.

2. مسیر علاقه مندان به تحصیل در رشته تربیت بدنی

دانش آموز پایه نهم باید بین شاخه نظری و شاخه فنی و حرفه ای یکی را انتخاب کند: اگر شاخه نظری را انتخاب کند یعنی یکی از رشته های ریاضی، تجربی و انسانی، پس از طی سه سال دهم، یازدهم و دوازدهم می تواند از طریق کنکور هر یک از این سه رشته رشته ی تربیت بدنی را در دانشگاه قبول شود. رشته تربیت بدنی چون شناور هست از هر سه رشته قابل انتخاب است.

دانش آموز پایه نهم اگر رشته تربیت بدنی را در شاخه فنی و حرفه ای انتخاب کند پس از گذراندن سه سال تربیت بدنی در هنرستان برای ورود به دانشگاه دو مسیر دارد: مسیر اول: شرکت در کنکور فنی و حرفه ای کاردانی مسیر دوم: شرکت در کنکور سراسری یکی از رشته های ریاضی، تجربی و انسانی و انتخاب رشته تربیت بدنی. دانش آموزان تربیت بدنی در هنرستان هم می توانند در آزمون سراسری شرکت کنند تا در دوره کارشناسی پیوسته ادامه تحصیل دهند و هم می توانند در کنکور فنی حرفه ای شرکت کنند و ابتدا در مقطع کاردانی و سپس در مقطع کاردانی به کارشناسی ادامه تحصیل دهند.

3.دانشگاه های دارای رشته تربیت بدنی

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته تربیت بدنی

***دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی در شهرهای کوچک معمولا بدون آزمون و در شهرهای بزرگ با آزمون دانشجو می پذیرد. در مقطع کارشناسی پیوسته (کنکور سراسری ) متقاضی می توانید در چهار رشته ی زیر ادامه تحصیل دهد:

• علوم ورزشی

• علوم ورزشی گرایش مدیریت و برنامه ریزی

• تربیت دبیر تربیت بدنی و علوم ورزشی(ویژه فرهنگیان رسمی و پیمانی آموزش پرورش)

• مربیگری ورزشی

4.ظرفیت دانشگاه ها در رشته تربیت بدنی در مقطع کارشناسی پیوسته:

از دانشگاه های مطرح و برتر که از طریق کنکور سراسری در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد می توان به دانشگاه تهران، شهید بهشتی، فردوسی مشهد، شیراز، اصفهان، خوارزمی و علامه طبابایی اشاره کرد در جدول زیر اطلاعات تمام دانشگاه ها در مقطع کارشناسی به همراه گرایش و ظرفیت آنها جمع آوری شده است.

دانشگاه هایی که از رشته ی انسانی پذیرش دارند

tarbiat_2

دانشگاه هایی که از رشته ی ریاضی پذیرش دارند

tarbiat_3

دانشگاه هایی که از رشته ی تجربی پذیرش دارند

tarbiat_4

و موسسات غیر انتفاهی مثل موسسه غیر انتفاهی سینا اصفهان ، موسسه غیر انتفاهی ابن یمن خراسان و موسسه غیر انتفاهی زند شیراز.

5. آموزشکده ها و دانشکده های فنی و حرفه ای

در کل کشور 173 آموزشکده و دانشکده فنی و حرفه ای از دانش آموزان هنرستانی دانشجو پذیرش می کنند اکثر دانشکده های در مقطع کاردانی و تعدادی هم در دو مقط کاردانی و کارشناسی ناپیوسته پذیرش دانشجو دارند در این رشته حدود 20 دانشکده از جمله دانشکده شریعتی و انقلاب اسلامی تهران پذیرش دانشجو دارند

6.ظرفیت دانشگاه ها در رشته تربیت بدنی در مقطع کارشناسی ناپیوسته

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته تربیت بدنی

7 .کتاب های درسی رشته ی تربیت بدنی در هنرستان:

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته تربیت بدنی

8.دانش و مهارت مورد نیاز

قد آقايان داوطلب رشته تربيت بدني بايد حداقل 165 سانتي متر و خانم ها 158 سانتي متر باشد (قهرمانان تيم ملي از شرط ياد شده مستثني هستند). که اين رشته بصورت نيمه متمرکز دانشجو مي گيرد. يعني در يک آزمون عملي مهارت، آمادگي و توانايي جسمي دانشجويان سنجيده مي شود.

9.نوع کار

فارغ التحصيل تربيت بدني مي تواند به عنوان مربي و مسوول ورزش در وزارتخانه ها و بعضي از وزارتخانه ها که بخش تربيت بدني دارند، فعاليت کند. همچنين مي تواند در ساخت وسايل و البسه ورزشي مشاور يک طراح باشد. چون نظرات يک کارشناس ورزشي نقش موثري در بهبود وسايل ورزشي دارد

شغل های دیگر در زمینه تربیت بدنی:

 داوری مسابقات ورزشی

 استخدام در اداره تربیت بدنی

 تدریس در بخش های مختلف از مباحث ورزشی

 تحقیق و پژوهش در شاخه های مختلف ورزشی

 مربیگری و کمک مربیگری در رشته های مختلف

 عضو شدن در هیات علمی دانشگاهها و مراکز آموزشی

 سرپرستی بخش های مختلف مثل اماکن ورزشی و میادین ورزشی

 استخدام شدن در صدا و سیما به عنوان گوینده و کارشناس ورزشی

 راهنمایی و برنامه ریزی از ورزش برای حفظ سلامت عمومی بیماران

 مشاوره و همکاری با موسسات آموزشی در برنامه ریزی فعالیت بدنی کارکنان

10. تربیت بدنی در مقطع کارشناسی ارشد

گرایش و منابع امتحانی کارشناسی ارشد تربیت بدنی را می توانید در جدول زیر مشاهده کنید

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته تربیت بدنی

11. تربیت بدنی در مقطع دکتری

آشنایی با رشته، مسیر تحصیلی و شغلی رشته تربیت بدنی