والدین

مراحل انتخاب رشته نهم به دهم

انتخاب رشته و مدرسه پایه دهم؛ یک انتخاب مهم و سرنوشت‌ساز ,پیش روی دانش‌آموز و اولیا ,برای این انتخاب باید خودتان را آماده کنید آمادگی مراحلی دارد باید مرحله‌به‌مرحله پیش بروید انتخاب رشته فقط یک انتخاب بر اساس علاقه نیست یک مسیر تحصیلی و شغلی است که قرار است شما در آن زندگی کنید حس خوبی داشته باشید و با توانایی و استعدادتان در این مسیر شکوفا شوید پس این مرحله را جدی بگیرید. مراحل این مسیر را در می‌توانید در مطالب زیر مشاهده کنید:

مرحله اول؛ خودشناسی:

: در این مرحله شما توانایی، استعداد، علاقه و نقاط قوت و ضعف خود را می‌شناسید این مرحله پایه و اساس انتخاب است. من باید واقع‌بین باشم باید عملکردم را در پایه هفتم، هستم و نهم به‌صورت شفاف مورد ارزیابی قرار دهم. در چه دروسی شاخص بوده‌ام و در کلاس درخشیدم؛ چه مباحثی برای من همراه با نگرانی و استرس بوده و اذیت شدم. این مرحله یک نگاه به گذشته و تعیین وضعیت فعلی دانش‌آموز است.

مرحله دوم؛ آشنایی کامل با مسیرهای تحصیلی شغلی رشته‌های مختلف:

: در این مرحله شما با دروس رشته‌های مختلف در دبیرستان و هنرستان طبق چارت سه‌ساله دهم، یازدهم و دوازدهم آشنا می‌شوید با جنس درس‌ها و مدل کار و فعالیتی که باید برای آن درس‌ها انجام دهید آشنایی پیدا می‌کنید؛ مثلاً اینکه رشته‌ی ریاضی چه روحیه‌ای نیاز دارد چه برنامه‌ای می‌طلبد در ادامه مشاور رشته های مد نظر شما را تجزیه تحلیل می کند تا با تمام زوایای پنهان و نقاط قوت و ضعف رشته ها آشنا شوید. ما فایل‌های کتاب‌های درسی رشته‌ی مدنظر را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا با محتوای درسی بیشتر آشنا شوید. سیستم کنکور و نحوه ورود به دانشگاه و نحوه‌ی پذیرش دانشگاه‌های برتر را بررسی می‌کنیم. در ادامه شما در این مرحله با انواع شغل‌ها، جایگاه‌های اجتماعی و درآمد فارغ‌التحصیلان رشته‌ها آشنا می‌شوید.

مرحله سوم؛ تطبیق مرحله اول و دوم و کشف انتخابی با بیشترین تناسب:

: در این مرحله اطلاعات مرحله اول و دوم را جمع بندی و در ادامه رشته‌ای را به عنوان کاندید انتخاب می کنیم تا بیشترین تناسب بین مرحله اول و دوم را داشته باشد. پس از کاندید کردن یک یا دو رشته با دقت و جزئیات بیشتری مسیر تحصیلی شغلی را برای دانش‌آموز تشریح می‌کنیم تا دانش آموز و اولیا به یک تصمیم قطعی برسند. پس‌ازاین مرحله با توجه به شناخت و اطلاعاتی که دانش‌آموز و اولیا به دست آوردند به آن‌ها مدتی زمان می‌دهیم تا عمقی‌تر به انتخاب خود نگاه کنند و وقتی برای بازنگری داشته باشند.

مرحله چهارم؛ انتخاب مدرسه:

در این مرحله با توجه به انتخاب رشته و مسیری که در مراحل قبل انجام شد به دنبال این هستیم که کدام مدرسه دانش‌آموز را در مسیر تحصیلی شغلی انتخابی می تواند به بهترین نحو همراهی کند. به نوع دیگر کدام مدرسه بیشترین تناسب را با خواسته‌ها، نیازها، روحیه و شرایط دانش‌آموز دارد. عملکرد، محیط و شرایط مدارس با هم متفاوت است. مدارس دولتی، غیردولتی، نمونه دولتی و هیئت‌امنایی هرکدام محیط و مدل آموزشی متفاوتی دارند که باید به این مورد هم توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

از صفرتا صد این مسیر همراه شما هستیم

جهت تعیین وقت و رزرو مشاوره تلفنی یا حضوری ویژه دانش آموزان ساکن تهران و شهرستان با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:

021-88854695

مراحل انتخاب رشته نهم به دهم