پیشرفت تحصیلی

۶ راه برای بهبود یادگیری دانش آموزان هنرستانی در کلاس درس

در جلسات مشاوره در دپارتمان مشاوره هنرستان یار با دانش آموزانی مواجه می شویم که دچار ضعف علمی یا نقص در یادگیری دروس هنرستان هستند پس از بررسی و کاوش برای بهبود وضع یادگیری و استفاده از تجربه ی مشاوره با بیش از سه هزار نفر دانش آموز هنرستانی در این 11 سال به این نتیجه می رسیم که یکی از دلایل مهم این مشکل بی توجهی و ندانستن اصول یادگیری در کلاس های مدرسه هست. از این رو در این مقاله میخواهیم به مواردی که باعث بهبود وضعیت یادگیری دانش آموز در مدرسه می شود اشاره کنیم :

هوشیاری در کلاس

دانش آموز باید در کلاس از لحاظ ذهنی هوشیار باشد ازعوامل هوشیاری می توان به خواب کافی و تغذیه مناسب اشاره کرد.خوابیدن قبل از ساعت 23 شب و خوردن صبحانه کامل و نرمش صبحگاهی بسیار در هوشیاری دانش آموز موثر است.

آمادگی ذهنی

خیلی از دانش آموزان از روند تدریس معلم عقب می مانند یا به دلایلِ مختلف مثل غیبت یا حواس پرتی در جلسات گذشته ، در جریان پیشرفت مطالب نیستند. وقتی معلم شروع به تدریس می کند ذهن این دسته از دانش آموزان همراه با کلاس پیش نمی رود و باعث کاهش کیفیت یادگیری می شود. از این رو آمادگی ذهنی دانش آموز قبل از کلاس بسیار مهم است . روز قبل از کلاس دانش آموز باید درس های فردای مدرسه را در ذهن خود مرور کند و بداند برنامه ی هر معلم چیست اگر نیاز به مقدماتی دارد قبل از کلاس فراهم کند مثلا انجام تمرین یا یاد آوری مطالب گذشته یا خرید یک ابزار آموزشی یا .... در هر صورت آمادگی ذهنی قبل از کلاس بسیار در بهبود یادگیری دانش آموز موثر است .

نت برداری صحیح

یکی دیگر از عوامل مهم در بهبود یادگیری نحوه ی نت برداری دانش آموزان هنگام تدریس معلم است . خیلی از دانش آموزان در نوشتن مطالب وسواس دارند باید همه مواردِ روی تابلو را یادداشت کنند و نوشتن را به فهمیدن ترجیح می دهند عده ای برعکس هستند و اصلا موردی را یادداشت نمی کنند هر دوی این حالت ها به یادگیری صدمه می زند . بهترین حالت این است که اولویت با فهمیدن مطالب باشد و نه با نوشتن . و در هنگام فهمیدن سعی کنند نت های کلیدی و کوتاهی را بردارند تا بعدا هنگام مطالعه فرآیند یادگیری را مرور کنند . یک سری مطالب کلیدواژه ی تدریس معلم هستند که دانش آموز با شناسایی کلیدواژه و نت برداری مناسب می تواند مطالب را به خوبی فرا گیرد . علامت گذاری مطالبی که درست متوجه نشده اید یا نیاز به تکرار دارید یا شرایط خاصی دارند در روند یادگیری به شما بسیار کمک می کند.

هم کلاسی خوب

یکی دیگر از عوامل بهبود یادگیری همراهی کردن همکلاسی ها به خصوص دانش آموزان کناری دانش آموز هستند . هر دانش آموز باید در انتخاب فردی که در کنار دست او می نشیند دقت کند این فرد می تواند تاثیرات مثبت و منفی زیادی را در روند آموزشی برای دوستان خود ایجاد کند . انتخاب دانش آموزی که از لحاظ فکری درسی و خانوادگی نزدیک است می تواند انتخاب خوبی برای همراهی باشد.

پیگیری مطالب

برخی از دانش آموزان وقتی قسمتی از درس را متوجه نمی شوند از ادامه یادگیری و توجه به معلم نا امید شده و به بازیگوشی و حواس پرتی می پردازند اینکه دانش آموز لحظه به لحظه با معلم همراه باشد خیلی مهم است و اینکه اگر یک قسمت از معلم و روند آموزش و تدریس جا ماند باید با تمرکز بر مباحث بعدی بتواند شرایط را مدیریت کند. اکثر دانش آموزان هنگامی که با مباحث سخت روبرو می شوند کل یک زنگ تدریس را رها می کنند این روشی نادرست است در تمامی کتاب های درسی قسمت هایی از کتاب ساده و قسمت هایی سخت هستند نباید با دیدن یک موضوعِ سخت نا امید شده و کلا از روند یادگیری خارج شوند.

پرسیدن سوال

پرسیدن سوال از موارد دیگر تاثیرگذار در بهبود روند یادگیری است . خجالت نکشید سوال بپرسید سعی کنید مطالب را در ذهنتان تجزیه و تحلیل کنید موضوع ها را با هم ارتباط بدهید . قطعا معلم هم در این راستا به شما کمک خواهد کرد . سوال پرسیدن عیب نیست ندانستن عیب است .

هنرستان یار حامی دانش آموزان هنرستانی سراسر کشور

لوگو

دپارتمان مشاوره هنرستان یار